Provocările vremurilor pe care le trăim și cu care se confruntă biserica de azi impun o atenție deosebită pe care biserica trebuie să o acorde tineretului. Lucrarea cu tinerii are menirea de a ajuta biserica în creșterea unor generații cu discernământ, capabile să se hrănească spiritual.

Ne întâlnim în fiecare zi de luni de la ora 19 într-un timp de închinare comun. Există grupe de tineri în cadrul cărora studiem Cuvântul lui Dumnezeu, ne implicăm în diverse slujiri și proiecte, organizăm tabere, excursii.

Urmărim ca aceste întâlniri să răspundă nevoilor spirituale și să prezinte soluții practice pentru această generație.

Vă așteptăm cu drag la întâlnirile cu tinerii!

• Întâlnire cu tinerii în fiecare luni

Obiectivele lucrării cu tinerii pe termen scurt sunt:

1. Rededicarea/refocalizarea fiecărui tânăr din biserică;

2. Formarea de grupe de tineret în care să fie cuprinși toți tinerii;

3. Implicarea tinerilor în slujirea bisericii și în spațiul public, organizarea unor proiecte specifice: tabere, excursii, proiecte de misiune, seri de rugăciune;

4. Unitatea tinerilor bisericii.

Obiectivele lucrării cu tinerii pe termen lung sunt:

1. Nașterea din nou a tinerilor;

2. Experimentarea botezului cu Duhul Sfânt și echiparea cu darurile Duhului Sfânt;

3. Cultivarea disciplinelor spirituale în viața fiecărui tânăr;

4. Crearea unui cadru plin de dragoste și acceptare care să confere tinerilor un puternic sentiment al apartenenței față de biserică;

5. Formarea de slujitori si închinători adevărați – tineri dedicați în biserică.

Dacă ai dorința să ajuți generația tânără, ești așteptat să te implici. E nevoie de oameni pasionați și dedicați care să investească în tineri pe partea de învățătură, cântare, social, tabere, misiune…

Dacă sunteți părinți de adolescent sau tânăr, îndreptați-i spre întâlnirile cu tinerii.

Dacă iubiți tinerii, susțineți această lucrare în rugăciune!