Rugăciunea grupurilor în case merge în paralel cu rugăciunea din biserică. Această lucrare s-a născut în inimile unor frați și surori, din dorința de a stărui mai mult în rugăciune pentru edificare personală, pentru familii, pentru problemele altora și pentru biserică.

Rugăciunea fiind ca o respirație a sufletului, considerăm că este foarte necesară pentru:
• păstrarea valorilor spirituale;
• echiparea fiecărui credincios;
• determinarea altora de a forma grupuri de rugăciune în case.

Toți cei care vin la rugăciune formează echipa, având fiecare libertate de exprimare potrivit învățăturii din Sfânta Scriptură.

Nevoia de a-L vedea pe Dumnezeu în mod practic în viețile noastre și problemele grele cu care suntem confruntați ne vor determina la implicare și la statornicie în ceea ce am hotărât.

Mențiuni

Din motive de spațiu, în perioada pandemiei, grupurile de rugăciune sunt în general închise, cu unele excepții. Chiar dacă nu ne putem aduna, am hotărât să păstrăm unitatea în rugăciune, fiecare la casele noastre, mijlocind, cel puțin o jumătate de oră pe zi, atât pentru motivele mai sus amintite, cât și pentru protejarea familiilor noastre și a întregii biserici.